Adrian Mititelu, patronul echipei excluse recent de FRF din competiţii, FCU Craiova, a afirmat că a vrut să-l angajeze pe Mirel Rădoi la echipa sa, în perioada ulterioară plecării lui Adrian Mutu.
„Da, Mirel Rădoi este un antrenor foarte bun, eu tot timpul l-am apreciat pe Rădoi, și eu am vrut să îl pun în 2022. Am fost la un pas să îl punem antrenor, dar, nu știu… Era în primul an, după ce a plecat Mutu”, a afirmat patronul de la FCU Craiova, potrivit GSP.
Adrian Mutu a fost antrenorul celor de la FCU Craiova în intervalul mai – octombrie 2021. În acea perioadă, Mirel Rădoi era selecționerul primei reprezentative, iar Mititelu era la puşcărie. Ce a omis Adrian Mititelu să spună este că Mirel Rădoi l-a refuzat din start, antrenorul nici măcar nu a luat în calcul vreodată să lucreze cu finanţatorul defunctelor FC Universitatea şi FCU Craiova.
ProSport a anunţat în 2022 că Mirel Rădoi a refuzat propunerea lui Adrian Mititelu de a prelua FCU Craiova, atât pentru că nu-şi dorea să colaboreze cu Mititelu, dar mai ales pentru că avusese mai multe discuţii cu Mihai Rotaru pentru a prelua Universitatea Craiova, şi abia la a patra tentativă a ajuns în Bănie.
În cele din urmă, primul său mandat la Ştiinţa a fost unul scurt şi nu s-a încheiat în cele mai bune condiții, deşi începuse fulminant, cu eliminarea celor de la Zorya Lugansk.
În 2022, ProSport a scris despre interesul pe care l-a manifestat Adrian Mititelu pentru Mirel Rădoi.
„Oltean get-beget, născut în Severin, Mirel Rădoi are o afinitate pentru Universitatea Craiova, iar în dese rânduri a afirmat că în copilărie echipa sa de suflet a fost Ştiinţa. De asemenea, Rădoi a evoluat la începutul carierei în Bănie, la Extensiv, chiar sub comanda lui «Sorinaccio». Mirel Rădoi nu s-a sfiit să recunoască, încă de pe vremea când era căpitan al Stelei, devenind unul dintre simbolurile roş-albastre, că încă de mic a fost fanul Universităţii Craiova.
Surse din anturajul lui Rădoi povestesc că niciodată nu s-a pus problema salariului în negocierile cu Universitatea Craiova, mai ales că antrenorul are şi o situaţie materială de invidiat.
«Ar fi venit şi gratis, e visul lui, dacă nu a jucat la Universitatea Craiova, măcar să o antreneze», spun oameni din anturajul lui Mirel Rădoi.
Mai mult, anul acesta, Mirel Rădoi a fost ofertat şi de Adrian Mititelu, dar a declinat propunerea finanţatorului celeilalte echipe din oraş, FCU”, a notat ProSport, în urmă cu trei ani.
Mirel Rădoi este antrenorul liderului Superligii, Universitatea Craiova, cu care a reuşit o performanţă istorică pentru club: calificarea în grupele Conference League.